Polacy pojadą na Igrzyska Olimpijskie do Rio

W dniach 16-17 stycznia odbył się Europejski Turniej Kwalifikacyjny do XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016. Karol Robak i Piotr Paziński wywalczyli bilet i jadą do Rio de Janeiro! Tak dobrze jeszcze nigdy nie zaczęliśmy 🙂
Gospodarzem turnieju kwalifikacyjnego był Stambuł. Do boju o Igrzyska Olimpijskie zgłosiło się ponad 130 zawodników z całej Europy. Do IO mogli awansować tylko finaliści danej kategorii wagowej, a tych jest łącznie osiem (4 męskie, 4 żeńskie). Co sprawia, że wywalczenie biletu nie należy do najprostszych.

W turnieju wzięło udział czworo polaków:

• Aleksandra Krzemieniecka (AZS AWF Warszawa) kategoria wagowa – 67 kg
  • Aleksandra Kowalczuk (START Olsztyn) kategoria wagowa + 67 kg
  • Karol Robak (AZS OŚ Poznań) kategoria wagowa – 68 kg
  • Piotr Paziński (AZS AWF Warszawa) kategoria wagowa – 80 kg

W pierwszym dniu eliminacji walczyli Robak, Krzemieniecka i Kowalczuk. Niestety żeńskiej części reprezentacji nie powiódł się start. Ola Krzemieniecka pierwszą walkę wygrała 1:0 z reprezentantką Finlandii. Kolejny pojedynek z reprezentantką Niemiec Rabią Gulec (numer 3 w rankingu). Po zaciekłych 3 rundach był remis 4:4 więc o ostatecznym wyniku decydował złoty punkt w kolejnej rundzie. Po mocno kontrowersyjnej akcji punkt zdobyła Niemka, tym samym odbierając szansę na kwalifikację Krzemienieckiej, Gulec zajęła ostatecznie drugie miejsce.

Zobacz Olę Krzemieniecką podczas walki z reprezentantką Finaldni

Ola Krzemieniecka podczas walki z Jenną Partanen (protektor czerwony)

Zabrakło odrobinę szczęścia Aleksandrze Kowalczuk, która przegrała swoją pierwszą walkę z Słowenką Nusą Rajher 2-5.

Zobacz Olę Kowalczuk podczas walki z Nusą Rajher

Ola Kowalczuk podczas walki z Nusą Rajher (Słowacja)

Rewelacyjnie spisał się Karol Robak. Niespełna 19latek (srebrny medalista Europejskich Igrzysk Olimpijskich 2015 w Baku) został rozstawiony z numerem 1. Na swojej drodze do finału stoczył 4 walki wszystkie wygrał minimum 10 PUNKTOWĄ PRZEWAGĄ!

• 1 walka Emil Sorensen (Dania) 13:1 (wygrana przed czasem)
  • 2 walka Boris Ruiz (Andora) 16:8
  • 3 walka Jure Pantar (Słowacja) 16:6
  • 4 walka – finałowa Filip Grgic (Chorwacja, rozstawiony z numerem 2) 22:7 wygrana przed czasem w walce finałowej!
Zobacz jak Karol Robak walczy z reprezentantem Danii

Karol Robak podczas walki z Duńczykiem

Karol Robak podczas walki ze Słowakiem

Zobacz jak Karol Robak stoi na 1 miejscu podium

1 miejsce podczas turnieju kwalifikacyjnego Karol Robak

Więcej zdjęć z pierwszego dnia turnieju.

W drugim dniu eliminacji startował ostatni z polaków, Piotr Paziński. 29 latek na drodze do kwalifikacji musiał stoczyć cztery pojedynki.

walka finałowa Piotrka z Azerem Miladem Harchegani

Zobacz Piotrka Pazińskiego na podium podzcas Europejskiego Turnieju Kwalifikacyjnego do IO 2016

2 miejsce podczas turnieju kwalifikacyjnego Piotr Paziński

Więcej zdjęć z drugiego dnia turnieju.

Walki z pierwszego dnia turnieju. Walki z drugiego dnia turnieju.

Ogromne gratulacje dla wszystkich osób, które przyczyniły się do takiego sukcesu!

Szacunek dla AZS OŚ Poznań i AZS AWF Warszawa. Trzymamy kciuki podczas startu w RIO!